Friday, 2020-02-21
IHG-FORUM
Site menu
Opera Software ka lansuar versionin më të ri të shfletuesit të saj të internetit. Prej risive Opera në versionin 9.6 lavdërohet më së shumti për shpejtësinë e rritur gjatë hapjes së faqeve të internetit.
Versioni i shfletuesit Opera 9.6, përveç shpejtësisë më të madhe, do të ketë edhe e-mail klient të përmirësuar, i cili tani ofron opsionin e leximit të postës elektronike në kushte të shpejtësisë së ulët të internetit.

Është përmirësuar dukshëm edhe sistemi për sinkronizimin e më shumë shfletuesve. Lista e kërkimeve dhe historia e fjalëve të kërkuara në versionin 9.6 sinkronizohet nga njëri kompjuter në tjetrin me anë të opsionit Opera Link. Ky opsion mundëson që të transferohen bookmarks, fjalët e kërkuara dhe historia e shfletuesit edhe nga versionet e mëhershme të Operas.

Është integruar po ashtu edhe lexuesi për RSS i cili në këtë version u mundëson përdoruesve të lexojnë kryetitujt para se të parapaguhen në një kanal të caktuar. Dhe për fund, një e dhënë ndoshta më ... Read more »

Views: 95427 | Added by: agonii | Date: 2008-10-13 | Comments (235)


Apple e gatshme për zbulimin e MacBook-ëve të rinj
Deri para pak kohe, krejt ka qenë e rrethuar me thashetheme mirëpo Apple ka konfirmuar paraqitjen e laptopëve të ri të serisë MacBook e MacBook Pro që do të mbahet nesër, më 14 tetor.
Të martën do të zbulohen shumë fshehtësi të cilat ndërlidhen me procesin prodhues të ashtuquajtur “Brick” për të cilin lavdërohet kompania Apple. Bëhet fjalë për prodhimin e shtëpizave për laptopë nga “tullat” e aluminit të cilat formësohen me laser që të krijohen shtëpiza sa më të lehta, të forta dhe kompakte për MacBook-ët bashkëkohor.

Një nga risitë e rralla të cilat kanë rrjedhur në publik nga agjencia Cupertino është çmimi i këtyre laptopëve të cilët do të janë prej 800 deri në 3.100 dollarë amerikanë. Me këto çmime Apple tenton t’i përshtatet krizës financiare botërore dhe të krijojë një ‘klasë të mesme’ të laptopëve ende të shtrenjtë të Applet. < ... Read more »

Views: 9749 | Added by: agonii | Date: 2008-10-13 | Comments (2)

Paraqitet versioni i ri i shfletuesit Opera
Opera Software ka lansuar versionin më të ri të shfletuesit të saj të internetit. Prej risive Opera në versionin 9.6 lavdërohet më së shumti për shpejtësinë e rritur gjatë hapjes së faqeve të internetit.
Versioni i shfletuesit Opera 9.6, përveç shpejtësisë më të madhe, do të ketë edhe e-mail klient të përmirësuar, i cili tani ofron opsionin e leximit të postës elektronike në kushte të shpejtësisë së ulët të internetit.

Është përmirësuar dukshëm edhe sistemi për sinkronizimin e më shumë shfletuesve. Lista e kërkimeve dhe historia e fjalëve të kërkuara në versionin 9.6 sinkronizohet nga njëri kompjuter në tjetrin me anë të opsionit Opera Link. Ky opsion mundëson që të transferohen bookmarks, fjalët e kërkuara dhe historia e shfletuesit edhe nga versionet e mëhershme të Operas.

Është integruar po ashtu edhe lexuesi për RSS i cili në këtë version u mundëson përdoruesve të lexojnë kryetitujt para se të parapaguhen në një kana ... Read more »

Views: 13464 | Added by: agonii | Date: 2008-10-12 | Comments (0)

C902, një celular elegant

Në treg janë hedhur me shumicë modele të ndryshme të celularëve mirëpo së fundi është një model që mahnit me pamjen e tij. Modeli C902 i Sony Ericssonit duket model serioz dhe i biznesit, por njëkohësisht edhe argëtues dhe në trend.

Është vështirë të paramendohet që një telefon ngjyrë kuqe të mund të përdoret nga të dy gjini, mirëpo Sonny Ericsson e ka gjetur nuancën e duhur të ngjyrës. Megjithatë, nëse vërtetë nuk ju pëlqen kjo ngjyrë, atëherë e keni edhe versionin ngjyrë të zezë.
Telefoni ka trashësi prej vetëm 10.5 milimetra – dhe kështu ka marrë statusin e foto-telefonit më të hollë (me 5 megapixel) në botë.

 
 
Views: 2635 | Added by: agonii | Date: 2008-10-10 | Comments (0)

Google me video- reklama edhe në lojëra

 
 
Google, kompania lidere në kërkimin dhe reklaminin në internet, është duke u zhvilluar edhe në hapësirën e video lojërave, duke lëshuar një beta version të "Adsense in Games", një teknologji e dizajnuar për të vendosur linqe reklamuese në lojërat në internet.

Kjo është një zgjerim i programit Adsense të Google, që publikon reklama në përmbajtjet e ueb faqeve.

Reklamat do të jenë video të cilat personat që luajnë do t’i shohin para ose pas ndeshjes, ose pas kompletimit të ndonjë niveli të lojës.

“Adsense in Games” i lejon Google-t të ofrojë reklama edhe në një hapësirë tjetër të zhvilluar, dhe të shtojë kështu edhe numrin e konsumatorëve.

Views: 2507 | Added by: pulse | Date: 2008-10-08 | Comments (0)

Çipat DirectX 11 vijnë në vitin 2009

ATI, njësia e AMD-së e cila merret me grafikë ka paralajmëruar planet e saj për vitin e ardhshëm në panairin Ceatec në mes të cilave janë edhe çipat DirectX 11 si dhe procesi prodhues 40-nanometërsh.
Me kalimin në prodhimin 40-nanometërsh ATI ka për qëllim që edhe më shumë të popullarizojë memorien GDDR5 me kartelat e saj grafike, e me prodhimin e çipave grafik DirectX 11 do të arrij kompatibilitetin me OpenCL.

DirectX 11 do të bashkëpunojë me Windows 7 e radhës, derisa për të ardhmen e largët AMD paralajmëron ekranet 3D me teknologjinë multitouch sipas Microsoft Surface dhe televizorë me rezolucion maksimal prej 1920 x 1080 pikselash.
Views: 1505 | Added by: agonii | Date: 2008-10-05 | Comments (0)

Bateritë e Toshibas mbushen për 10 minutaNga tabori i Toshibas ka ardhur lajmi se me sukses kanë përpunuar prototipin e baterisë për laptopë, e cila përveç kohës skajshmërisht të shpejt të mbushjes, është edhe jashtëzakonisht e sigurt gjatë përdorimit.

Sipas pohimeve nga Toshiba, bateritë të cilat tani integrohen në laptopë dhe pajisje tjera të ngjashme paraqesin një ‘bombë’ potenciale duke marrë parasysh se në kushte të caktuara mund të shpërthejnë apo të digjen. Bateritë më të reja të Toshibas gjoja janë tërësisht të parrezikshme.

Fuqia më e madhe e baterive Super Charge Ion Batteries (SCiB) është pikërisht në atë se vetëm për dhjetë minuta të mbushjes mund të përmbushë deri në 90 për qi ... Read more »
Views: 1542 | Added by: agonii | Date: 2008-10-02 | Comments (0)

Login form
News calendar
«  February 2020  »
SuMoTuWeThFrSa
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
Search
Site friends
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Copyright MyCorp © 2020
Hosted by uCoz