Sunday, 2018-10-21
IHG-FORUM
Site menu
Main » 2008 » October » 2 » Bateritë e Toshibas mbushen për 10 minuta
Bateritë e Toshibas mbushen për 10 minuta
5:48 PM
Bateritë e Toshibas mbushen për 10 minutaNga tabori i Toshibas ka ardhur lajmi se me sukses kanë përpunuar prototipin e baterisë për laptopë, e cila përveç kohës skajshmërisht të shpejt të mbushjes, është edhe jashtëzakonisht e sigurt gjatë përdorimit.

Sipas pohimeve nga Toshiba, bateritë të cilat tani integrohen në laptopë dhe pajisje tjera të ngjashme paraqesin një ‘bombë’ potenciale duke marrë parasysh se në kushte të caktuara mund të shpërthejnë apo të digjen. Bateritë më të reja të Toshibas gjoja janë tërësisht të parrezikshme.

Fuqia më e madhe e baterive Super Charge Ion Batteries (SCiB) është pikërisht në atë se vetëm për dhjetë minuta të mbushjes mund të përmbushë deri në 90 për qind të kapacitetit, derisa periudha e punës së tyre është madje deri në 6.000 cikle. Sa për krahasim, bateritë klasike LiIon kanë periudhë punuese prej rreth 500 cikle.

Bateritë e reja SCiB të Toshibas iu kanë paraqitur publikut qysh vitin e kaluar, mirëpo ekskluzivisht në përdorimin industrial. Tani ajo ka paraqitur për herë të parë prototipin e baterive të dedikuara për laptopë, mirëpo duke marrë parasysh se krejt kjo ende është në fazën e prototipit, do të kalojë edhe një kohë para se bateritë SCiB të paraqiten me të vërtetë në laptopë.


www.toshiba.com
Views: 1413 | Added by: agonii | Rating: 4.0/1 |
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]
Login form
News calendar
«  October 2008  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Search
Site friends
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Copyright MyCorp © 2018
Hosted by uCoz